Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


28.02.2005   Deputāta Buzajeva runa 24. februāri, aizstāvot frakcijas grozījumus Pilsonības likumā

Kādas populāras padomju kinokomēdijas varonis, kad viņam nācās atbildēt par saviem likumpārkāpumiem, izteica frāzi, kas palika atmiņā miljoniem skatītāju: padomju tiesa ir pati humānākā tiesa pasaulē !

         Līdzīgi šim komēdijas noziedzniekam arī labējo partiju pārstāvji, kuri pirms četrpadsmit gadiem atņēma politiskās tiesības savu vēlētāju trešajai daļai, iesaucas – Latvijas Pilsonības likums ir pats demokrātiskākais likums pasaulē!

        Bet šodien mūsu diskusija nebūs par to. Visumā nemainot likuma diskriminējošo būtību, mēs piedāvājām izsvītrot no tā vienu diskriminējošo nolikumu, kas traucē masu bezpilsonības likvidēšanai vienas paaudzes dzīves laikā.

        Labestīgie eiropieši ne reizi vien pievēra acis uz aparteīda pastāvēšanas problēmu Latvijā. Pēdējo reizi, kad uzņēma Eiropas Savienībā valsti, kura neatbilst tās pašas Eiropas Savienības izvirzītajiem kritērijiem cilvēktiesību jomā. Tomēr viņi kaut vai deva padomu reģistrēt nepilsoņu bērnus, kuri dzima pēc neatkarības sasniegšanas, kā Latvijas pilsoņus bez kaut kādiem speciāliem vecāku iesniegumiem.     

        Mēs piedāvājam atrisināt masu bezpilsonības jautājumu citādā veidā – piešķirt pilsonību reģistrācijas kārtībā skolniekiem, kuri absolvēs akreditētās Latvijā skolas. Patlaban likums to pieļauj, bet tikai attiecībā uz latviešu skolu absolventiem.

        Kolēģi, izskaidrojiet, ko tas nozīmē? Varbūt Jūs uzskatāt, ka Latvijas krievu skolu valsts standartu un programmas nosaka Krievijas Federācijas izglītības ministrija? Vai arī Jūs līdz ar to izsakāt totālu neuzticēšanos Šadurska, Radzēviča kungiem un Druvietes kundzei?

         Varbūt pie visa vainīga mācību valoda? No 1. septembra taču krievu vidusskolā 60 procentu mācību priekšmetu tiek pasniegti latviešu valodā. Bet pamatskolā, atkarībā no izredzētā modeļa, sākot no 50% līdz pat 75 procentiem priekšmetu devītajā klasē tiek pasniegti latviešu valodā vai bilingvāli.

         Savādāks stāvoklis veidojās akreditētās privātskolās. Kaut gan tas būtu līdz brīdim, kamēr arī šo skolu absolventus nepiespieda kārtot vienotu valsts eksāmenu latviešu valodā. Mēs, saskaņā ar Jūsu varbūtējo loģiku, piedāvājam piešķirt pilsonību reģistrācijas kārtībā tikai to privātskolu absolventiem, kurās vairāk nekā puse priekšmetu tiek pasniegti latviski.

          Ja Pilsonības likuma pants, kas diskriminē krievu skolu, netiks atcelts, tad kļūs skaidrs, kurp tad mēs īsti virzāmies. Praktiski mēs virzāmies pa ceļu uz latviešu skolas diviem variantiem: pilntiesīgas skolas latviešiem un nepilntiesīgās, pretvalstiskās – visiem pārējiem. Tā ir segregācija tīrā veidā līdzīga tai, kura pastāvēja ASV pagājušā gadsimta vidū. No šādas segregācijas baltajiem amerikāņiem vajadzēja atteikties, jo pārak liels bija melnādaino masu akciju spiediens. Vai tad Jūs vēlaties, lai krievu skolēnu masu demonstrācijas turpinātos? Vai arī Jūs vēlaties, lai tām pievienotos pieaugušie – vecāki, radinieki, skolotāji? Tad jau šī Jūsu vēlēšanās piepildīsies, pie tam jau šā gada pavasarī!

     

     Cienījamās dāmas un godātie kungi!

    

      Nacionālās drošības koncepcija, kuru tikko akceptēja Saeima, pieprasa, lai Latvijas skolās tiktu likvidēta segregācija. PCTVL frakcija iesniedza likumprojektu, kas pilnībā atbilst šai koncepcijai. Gribētos uzklausīt pārliecinošu argumentāciju, kādēļ šo likumprojektu būtu jānoraida? Bet, protams ne no Dobeļa kunga. Jo apgalvojumu, ka Druvietes kundzes vadībā valsts skolās tiek audzināta okupantu jaunā paaudze, kura dziedādama častuškas, uzkož vodku ar voblu, par argumentāciju es neuzskatu!

 Lūdzu nodot likumprojektu komisijām, lai būtu iespēja to rūpīgi izvērtēt.

Komentāri


Осталось символов:  4124124