Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


22.02.2005   Paziņojums “Par ziņu aģentūras LETA neprofesionālo rīcību sakarā ar grozījumiem Autortiesību likumā”

 

2005.gada 21.februārī                                Rīgā

 

Sestdien, 19.februārī, ziņu aģentūra LETA izplatīja informāciju ar nosaukumu “PCTVL ierosina ES direktīvai neatbilstošus grozījumus Autortiesību likumā”. Diemžēl šis virsraksts neatbilst nedz informācijas saturam, nedz patiesībai, tāpēc mēs prasām to atsaukt.

Tiešām, politisko organizāciju apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL) Saeimas frakcija iesniegusi likumprojektu “Grozījumi Autortiesību likumā”, paredzot atteikšanos no tukšo nesēju atlīdzības. Ziņu aģentūra LETA lūdza sniegt komentāru tikai ieinteresētās puses (autortiesību aģentūras AKKA/LAA, kura sadala šo atlīdzību) pārstāvim. Tā piemēram 2003. gadā AKKA/LAA no tukšajiem materiālajiem nesējiem iekasējusi atlīdzību 158 740 LVL apmērā, savukārt sadalījusi 142 471LVL. Tas nozīmē, ka par šīs summas administrēšanu AKKA/LAA 2003. gadā ir paņēmusi 16 269 LVL! Viņa viedoklis tapis par informācijas virsrakstu.

Ziņu aģentūra LETA pat nemēģināja sazināties ar likumprojekta autoriem un uzzināt viņu viedokli par atbilstību ES Autortiesību direktīvai (2001/29/EK). Citādi LETA klienti būtu uzzinājuši, ka Autortiesību direktīva nemaz neprasa ieviest tukšo nesēju atlīdzību. Ir nepieciešams tikai, lai autoram tiktu nodrošināta taisnīga atlīdzība par darba reproducēšanu personiskām vajadzībām.

Kā zināms, valsts pati izvēlas, kā ieviest ES direktīvas prasības. Pirms iestāšanās Eiropas Savienībā likumdevējs ieviesa tukšo nesēju atlīdzību, izvēloties vieglāko, bet ne taisnīgāko metodi Autortiesību direktīvas prasību pārņemšanai. PCTVL frakcija uzskata, ka ir pienācis laiks grozīt šo lēmumu.

Mūsu skatījumā taisnīga atlīdzība autoram būtu nodrošināta, ja autortiesību vai blakustiesību objekts tiktu aplikts ar speciālu nodevu. Līdz ar to ikviens, kurš likumīgi iegādājas filmu, fonogrammu vai vizuālo darbu, vienlaicīgi maksātu arī par šī darba reproducēšanu personiskām vajadzībām. Iespējams, ir arī citi veidi, kā nodrošināt taisnīgu atlīdzību autoram. Tieši par to PCTVL frakcija vēlējās diskutēt, iesniedzot Saeimā savu likumprojektu. Tomēr mēs viennozīmīgi esam pret tukšo nesēju atlīdzību, jo tūkstošiem cilvēku izmanto tukšos nesējus pašu (oriģinālo) darbu fiksācijai, nevis to reproducēšanai.

Mēs iesakām ziņu aģentūrai LETA turpmāk ievērot žurnālistu ētikas kanonus un lūgt komentārus visām pusēm. Uzskatām, ka LETA klienti vēlas saņemt objektīvu un vispusīgu informāciju, nevis kārtējo izdomājumu par PCTVL darbību.

 

Frakcijas priekšsēdētājs                                                                                       /J.Pliners/

Komentāri


Осталось символов:  4124124