Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


15.02.2005   Par Satversmē garantēto pamattiesību un brīvību rupjiem pārkāpumiem gadījumos, kad tiek aizstāvētas tiesības uz brīvu izglītības valodas izvēli 10. februārī LR Saeima izskatīja un, diemžēl, noraidīja 20 deputātu iesniegtos grozījumos Izglītības likumā, kuri paredz, ka skolu pašpārvaldes var brīvi izvēlēties izglītības valodu. Likumprojekta izskatīšanas dienā pie Saeimas ēkas notika ar Rīgas domi saskaņotie pikets un ielu gājiens, kuros piedalījās 1500 cilvēku. Pirms šīs akcijas notika skrejlapu ar aicinājumu tajā piedalīties masu izplatīšana. Vēl likumprojekta atbalstam bija parakstījusies lielākā daļa vecāko klašu skolnieku no astoņu Latvijas pilsētu 51 krievu skolas 312 klasēm – pavisam 6200 skolnieku. Mēs pateicamies viņiem par izteikto solidaritāti.

Notikušie pikets un parakstu vākšana likumprojekta atbalstam, kas oficiāli tika nodots izskatīšanai Saeimā, ir ne tikai likumīgas akcijas, bet tās atrodas īpašā Satversmes 100., 103. un 104. pantu aizstāvībā (100. pants – informācijas izplatīšanas un sava viedokļa paušanas brīvība), (103. pants – sapulču brīvība), (104. pants – petīciju iesniegšanas brīvība). Saskaņā ar Satversmes 116.pantu šīs tiesības var tikt ierobežotas tikai ar likumu un tikai ar mērķi aizstāvēt sabiedrības intereses.

Neskatoties uz to, mūsu frakcijas rīcībā ir dati par 9 cilvēkiem (tai skaitā par 7 skolniekiem) no trim Latvijas pilsētām, attiecībā pret kuriem policija vai/un skolu administrācija, iespējams, bija rupji pārkāpušas augstākminētās tiesības.

Tā, 7.februārī Rīgā pie Anniņmuižas skolas ēkas policija aizturēja divus pieaugušos, kuri aicināja nākt uz saskaņoto piketu pie Saeimas.  No preses ziņojumiem kļūst skaidrs, ka šajā gadījumā iet runa par publiski nepasludināto piketu, kura rīkošanai saskaņā ar Satversmes 103.pantu un LR likuma “Par sapulcēm, ielu gājieniem un piketiem” 13.panta 1.daļas 2.punktu nav nepieciešama saskaņošana. Vēl vairāk, saskaņā ar Satversmi, šādi piketi atrodas īpašā valsts aizstāvībā. Policijas rīcība, kura aizturēja piketētājus, izsauc nožēlu un pelna vismaz dienesta izmeklēšanu.

9. februārī pie 33. vidusskolas ēkas analoģiskā kārtā tika aizturēti četri pusaudži. Līdzās ar policiju atbildība par iespējamo rupjo Satversmes pārkāpumu gulstas arī uz skolas administrāciju.

No divām pilsētām mums pienāca ziņas par nepieļaujamu spiedienu, kuram tika pakļauti skolnieki, kuri vāca parakstus likumprojekta atbalstam. Dažu skolu administrācijas pārstāvji kļūdaini uzskata, ka likumprojekta atbalsts, personīgi parakstoties, ir sabiedriski bīstama rīcība. Kaut gan šo likumprojektu bija parakstījuši arī 20 LR Saeimas deputāti.

Nepieciešamības gadījumā mēs esam gatavi atklāti paust cietušo skolnieku uzvārdus un skolu administratoru uzvārdus, kuri demonstrēja juridisko un politisko analfabētismu.

Tanī pat laikā mēs aicinām mūsu atbalstītājus, veicot parakstu vākšanu un informācijas izplatīšanu, izvairīties no konfliktiem ar skolu administrāciju un netraucēt mācību procesu.

Mēs atgādinām arī par to, ka 5.aprīlī Satversmes tiesā publiskā procesā tiks izskatīts pieteikums par tā saucamās “Izglītības reformas” neatbilstību LR Satversmei. Mēs aicinām visas ieinteresētās personas informēt mūs par sekām, pie kurām noveda dzimtās valodas proporcijas piespiedu samazināšana mācību priekšmetu pasniegšanā, un par aktīvistu vajāšanas gadījumiem.

Mēs kategoriski noraidām jebkurus apgalvojumus par to, ka mūsu nodomos ir izmantot jautājumu par brīvu izglītības valodas izvēli kā priekšvēlēšanu aģitāciju. Mēs apliecinām, ka neatkarīgi no municipālo vēlēšanu rīkošanas termiņa un vēlēšanos rezultātiem, jautājums par mazākumtautību tiesību uz izglītību dzimtajā valodā ievērošanu būs mums aktuāls un mēs to stādīsim gan Latvijā, gan ārpus tās robežām līdz pilnīgai tā saucamās “Izglītības reformas”  atcelšanai.

 LR 8. Saeimas PCTVL frakcija                                        2005.g. 12. februārī.

Komentāri


Осталось символов:  4124124