Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


03.02.2005   Saeimas frakcijas PCTVL deputātu paziņojums

Satiksmes ministram pirmkārt ir jādomā par cilvēku drošību, nevis par apšaubāmu AS Latvijas dzelzceļš restrukturizāciju.

 

2005. gada 2.februārī Latvija pārdzīvoja šoku – dzelzceļa katastrofas rezultātā bojā gāja cilvēki.

2. februāra katastrofa apliecina to, ka jau tagad AS Latvijas dzelzceļš pastāv nopietnas problēmas. Tomēr vai no šīs situācijas tiks izdarīti secinājumi? Ja šāda katastrofa notiktu civilizētā valstī, ministrs nekavējoties atkāptos no amata.

Latvijas vēsturē ir līdzīgs precedents, kad 1997. gadā Talsos bojā gāja bērni, toreizējais Iekšlietu ministrs D.Turlais atkāpās no amata.

Uz notikušā fona arvien lielāku satraukumu izsauc Satiksmes ministrijas izstrādātie restrukturizācijas plāni, kas paredz AS Latvijas dzelzceļš sadalīšanu it kā trijās savstarpēji saistītās daļās. Ministrs A.Šlesers mēģina pārliecināt sabiedrību, ka uzņēmums, kas nodarbojas ar kravas pārvadājumiem pagaidām privatizēts netiks. Šlesera kungs nosauc divus “zīmīgus” datumus: kravas pārvadājumi paliks valsts pārziņā līdz Kalvīša valdības darbības beigām, vai pēc viņa paša izvirzītās otras versijas, - līdz 8. Saeimas pilnvaru laika beigām – faktiski mazāk kā pēc diviem gadiem.

Tas nozīmē, ka nerentablie pasažieru pārvadājumi tiek uzkrauti uz valsts un pašvaldības pleciem, savukārt ienesīgais kravas pārvadājumu uzņēmums, no kura ienākumiem tika subsidēta iedzīvotāju pārvadāšana dīzeļvilcienos, elektrovilcienos un tālsatiksmes vilcienos, perspektīvā tiks privatizēts.

Atbilstoši tam var prognozēt arī sekas:

 

-krasi pieaugs cenas vietējās satiksmes un tālsatiksmes vilcienu maršrutos. Vai arī valsts un pašvaldības būs spiestas segt zaudējumus no saviem līdzekļiem, tajā skaitā uz sociālo programmu rēķina;

-ņemot vērā ārvalstu pieredzi dzelzceļu privatizācijā, tajā skaitā Lielbritānijā, var prognozēt pārvadājumu drošības līmeņa krišanos. Protams, patreiz infrastruktūra atrodas valsts pārziņā, taču vai tas tā būs ilgi, ņemot vērā grandiozos privatizācijas plānus, kurus ir iecerējis ministrs?

 

Frakcijas viedoklis: Satiksmes ministram pirmkārt ir jādomā par cilvēku drošību, nevis par apšaubāmu AS Latvijas dzelzceļš restrukturizāciju.

 

 

 

 

Frakcijas PCTVL

 priekšsēdētāja vietnieks        J.Sokolovskis

Komentāri


Осталось символов:  4124124