Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


27.01.2005   Šeit tiks uzcelta Gaismas pils... Saeima atbalstīja priekšlikumu uzcelt Nacionālo bibliotēku dzīvojamo namu vietā

          

 

     27. janvārī Saeimas deputātu vairākums pieņēma bezprecedenta lēmumu par nekustamā īpašuma atsavināšanu valsts vajadzībām Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta īstenošanai nepieciešamajā teritorijā.

     Zeme gabals, uz kura ir paredzēts celt “Gaismas pili”, atrodas Daugavas kreisajā krastā aiz Akmens tilta. Patlaban šeit atrodas pagājušā gadsimta sākumā celtā moderna stila ēka, kuru rotā kariatīdes. Šis nams ir sava veida Pārdaugavas vizītkarte.   

      Deputāti, kuriem senās vēstures nostāsti ir sveši, deva priekšroku kārtējam monstram no stikla un betona. To apstākli, ka neviens nams nestāv tukšs un tur mitinās cilvēki, tautas priekšstāvji neņēma vērā. Kā arī to, ka nama iemītnieki meklēja aizsardzību visdažādākās instancēs.

      Par “Gaismas pils” celtniecību, atsavinot nekustāmo īpašumu nobalsoja 68 deputāti.

 

                  PCTVL frakcija izteica savu attieksmi    pret Saeimas vairākuma lēmumu, izplatot paziņojumu. 

 

 

          PCTVL Saeimas deputāta Jura Sokolovska runa

                                  2005.gada 27. janvārī

 

    Kolēģi!

    Šoreiz labējā koalīcija piedāvā mums tipisku sociālisma laikmeta produktu. Šis projekts ir saistīts ar Nacionālās bibliotēkas celtniecību.

    Satversmes 81. panta kārtībā izdotie Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka īpašuma tiesības uz atsavināto nekustāmo īpašumu pāriet  valstij vai pašvaldībai momentā, kad  attiecīgais likums stājas spēkā. Turklāt nav sasniegta vienošanās par kompensāciju apmēriem, bet īpašums tiek atsavināts. Vai šī situācija neatgādina Jums vēsturiskos notikumus, kad tika pieņemti lēmumi par īpašumu nacionalizāciju? Cik ilgi īpašnieki gaidīs kompensācijas? Un kāds būs šo kompensāciju apmērs? Klīst baumas, ka Kultūras ministrija nebūt nedomā ņemt vērā tirgus cenas. Vai mēs atgriežamies administratīvās ekonomikas laikos?

     Ja šodien mēs pieņemsim šo likumprojektu, tad mēs pārkāpsim ļoti bīstamu robežu, aiz kuras neviens nekustamā īpašuma īpašnieks nevarēs būt drošs, ka tādā pašā veidā, steidzamā kārtā pieņemot lēmumu, netiks atsavināts viņa īpašums. Atsavināts, nepiešķirot taisnīgu finansiālo kompensāciju. Piemēram, kad Tautas Partija vēlēsies uzcelt jaunu krematoriju par simts miljoniem latu.

     Kolēģi! Nekādus labus darbus nedrīkst uzsākt, tiem par pamatu liekot netaisnību.

     Ievērosim Satversmē nostiprinātās tiesības uz privātīpašumu! Aicinu Jūs noraidīt likumprojektu – lai tiesa piespriež taisnīgas kompensācijas. Paldies par uzmanību!  

                 

Komentāri


Осталось символов:  4124124