Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


05.01.2005   Deputātes Tatjanas Ždanokas uzstāšanās Eiropas Parlamentā (Par Turcijas iestāšanos ES)

       

      

     Kā jau atzīmēja oratori, kuri uzstājās pirms manis, lielākā daļa Turcijas cilvēktiesību aizstāvju, tai skaitā arī Leila Zana, uzskata, ka Turcijas pieteikuma kļūt par ES dalībvalsti apmierināšana pozitīvi ietekmēs Turcijas politiku attiecībā uz šīs valsts etniskajām, reliģiskajām un lingvistiskajām minoritātēm.

 

    Un viņiem ir pamats uz to cerēt. Tāds pats pamats bija arī Latvijas cilvēktiesību aizstāvjiem, kad notika konsultācijas par šīs valsts dalību ES. Diemžēl patlaban ir pienācis vilšanās laiks. Vajadzētu atzīt, ka pakļaujoties ES spiedienam likumdošanā tika ieviesti zināmi grozījumi jautājumos, kuri ir svarīgi minoritātēm. Bet tiem bija kosmētisks raksturs. Piemēram, grozījumi Valodas likumā bija mērķēti, lai atvieglotu dzīvi tikai vienai konkrētai lingvistiskajai minoritātei – ārvalstu biznesmeņiem.

 

   Patlaban mēs varam vērot, ka Turcijā arī tiek sperti steidzami kosmētiska rakstura soļi. Piemēram, Turcijas valdība ļāva atvērt privātos centrus, kuros mācītu kurdu, armēņu un dažas citas minoritāšu valodas. Bet valodu apguves privātie centri  tas ir pavisam cits jēdziens, atšķirībā no jēdziena “skola, kuru savā uzstāšanās lietoja Erlingsa kungs.

   

     Mana valsts, Latvija kļuva par ES dalībvalsti, neskatoties uz to faktu, ka Latvijas valdošā elite neatzina un neatzīst lingvistisko minoritāšu tiesības. Eiropas Savienības institūcijas pieļāva kļūdu, neizmantodamas Latvijas iestāšanās ES procesu, lai panāktu tās atbilstību Kopenhāgenas politiskajiem kritērijiem.

 

     Gadījumā ar Turciju tam nevajadzētu atkārtoties. Mēs ceram, ka pēc 15 gadiem Turcija panāks atbilstību šiem politiskajiem kritērijiem. Un mēs aicinām Komisiju izmantot jebkuru iespēju, lai piespiestu Turcijas valdību atzīt faktu, ka valstī eksistē kurdu etniskā un lingvistiskā minoritāte, lai Turcijas valdība izveidotu nepieciešamos apstākļus tam, lai šīs minoritātes intereses tiktu respektētas, bet tiesības būtu aizstāvētas.          

     

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124