Galvenā lapa - Arhīvs - 2005


04.01.2005   PAR DENACIONALIZĒTO NAMU ĪRNIEKU AIZSARDZĪBU (I kongresa rezolūcija, 15.05.2004.)

Apvienības "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" kongresa rezolūcija

Nemākulīgās valsts politikas rezultātā Latvijā gadiem ilgi netiek risināta ārkārtīgi svarīgas dzīvokļu problēmas. Pati aktuālākā no tām ir saistīta ar cilvēkiem, kas dzīvo denacionalizētajos namos.

Vairāk nekā 50 tūkstoši ģimeņu kļuva par denacionalizācijas likumu ķīlniekiem. Šiem cilvēkiem tika atņemta iespēja privatizēt viņu dzīvokļus, bet no 2005. gada 1. janvāra saskaņā ar likumu „Par dzīvojamo telpu īri” tiek atcelti īres maksas „griesti” un namīpašnieks var neierobežoti to paaugstināt. Tas var novest pie tūkstošu ģimeņu izlikšanas un ar to saistīta neizbēgama sociālā sprādziena. Pēdējo 10 gadu laikā kopš brīža, kad tika pieņemti denacionalizācijas likumi, valsts nav izstrādājusi nevienu programmu un nav piešķīrusi nevienu santīmu šīs problēmas risināšanai.

PCTVL konsekventi aizstāv denacionalizēto namu īrnieku tiesības. PCTVL Rīgas Domes deputātu spiediena un sadarbības rezultātā Rīgā pēc ilga pārtraukuma ir atsākta municipālo dzīvokļu celtniecība, ir pieņemti normatīvie akti, kas beidzot ir izbeiguši apkaunojošo praksi, kuras rezultātā uz ielas tika izliktas ģimenes ar bērniem un no dzīvokļiem, kas pieder vai kurus apkalpo pašvaldība, izlikti maznodrošinātie. Būtiski ir palielināts līdzekļu apjoms daļējai dzīvojamo telpu apmaksai maznodrošinātajiem. Ir izveidota un efektīvi darbojas Īres valde, kur ik mēnesi labākie partijas juristi sniedz bezmaksas konsultācijas simtiem rīdzinieku. PCTVL frakcija Saeimā ir līdere likumdošanas iniciatīvu ziņā šajā sfērā, un frakcijas deputāti profesionāli darbojas atbilstošajā komisijā. Pēc PCTVL iniciatīvas ir pieņemti grozījumi likumam „Par pašvaldību palīdzību dzīvokļu jautājumu risināšanā”, kas paredz valsts kontroli un līdzfinansējumu iedzīvotāju nodrošināšanā ar dzīvojamo platību.

PCTVL atbalsta denacionalizēto namu īrnieku protesta akcijas, par ko mūsu deputāti tiek pakļauti administratīvajai vajāšanai. 2002. gada novembrī PCTVL deputāti bija spiesti piesegt ar saviem mandātiem Rīgas Domes aizliegto akciju pie ieejas Ministru kabinetā. 2004. gada 15. aprīļa masu akcijas gaitā ministru prezidents bija spiests pieņemt denacionalizēto māju īrnieku delegāciju un Saeimā tas kļuva par pamatu nopietnas diskusijas uzsākšanai par īres maksas „griestu” iesaldēšanu.

Apvienība PCTVL:

-          uzskata par noziedzīgu šādu denacionalizācijas procesu, kura rezultātā desmitiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju tika liegta iespēja privatizēt savus dzīvokļus;

-          atbalsta dzīvokļu īres maksas „griestu” ierobežojumus līdz tam laikam, kamēr valsts un pašvaldības nerealizēs kompensācijas un palīdzības programmas denacionalizēto māju īrniekiem;

-          turpinās darbu ar mērķi panākt, lai valsts kopā ar pašvaldībām piedalītos municipālo dzīvokļu celtniecības finansēšanā;

-          mēģinās panākt to, lai valsts un pašvaldības palielinātu palīdzības apjomu dzīvokļu apmaksai maznodrošinātajām ģimenēm ar bērniem, pensionāriem, invalīdiem.

 

Citi runā – PCTVL dara!

 

Rīgā, 2004. gada 15. maijā

Komentāri


Осталось символов:  4124124