Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


05.11.2004   LR Saeimas frakcijas PCTVL paziņojums“Par Krievu skolu aizsardzības štāba statusu”.

Latvija ir vienīgā valsts pasaulē, kur ar mazākumtautību skolu izglītības sistēmas reformu nodarbojas pārsvarā Iekšlietu ministrija un citas valsts drošības struktūras, un tā nav nejaušība. Pēc neatkarīgu objektīvu aptauju datiem, vairāk nekā 90 % skolotāju, skolnieku un vecāku nepiekrīt tam, ka no šī gada 1. septembra mazākumtautību vidusskolas pāriet uz apmācībām pārsvarā latviešu valodā. Šiem cilvēkiem ir skaidrs, ka “Izglītības reformas” galamērķis ir nevis mītiska skolnieku “konkurētspējas paaugstināšana”, bet gan piespiedu asimilācija, paaudžu saišu saraušana, pilnīga izglītības sistēmas krievu valodā likvidēšana, neskatoties uz to, ka šī sistēma bija veidojusies gadu desmitiem un līdz pat šim brīdim sekmīgi funkcionēja.

Varmācīga, ne ar ko nepamatotu pasniegšanas normu ieviešana krievu skolu desmitajās klasēs, kas paredz ne mazāk kā 60% mācību stundas latviešu valodā, pilnīgi sevi diskreditēja jau pirmajos divos mēnešos. Mācību process ir pārvērties par farsu, jo skolotājs lielāko mācību stundas daļu tērē, lai pārtulkotu audzēkņiem to, ko pirms tam bija spiests izklāstīt latviešu valodā. Jau var skaidri redzēt skolnieku zināšanu līmeņa strauju krišanos, intereses zudumu par mācībām, psiholoģiskās traumas. Vēlāk sekos Izglītības un zinātnes ministrijas organizētās pārbaudes ar mērķi noskaidrot, kā tiek pildīts principā neizpildāms likums un to skolotāju atlaišana, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda.

Gada pirmajā pusē negaidīti saduroties ar masu protesta demonstrācijām, valsts vara realizēja ES dalībvalstij bezprecedenta pasākumus sapulču brīvības ierobežošanai. Deputātu un deputātu kandidātu tiesības tikties ar vēlētājiem ielās ir atkarīgas no varas institūciju lēmumiem. Akciju, kuru mērķis bija aizstāvēt tiesības uz izglītību dzimtajā valodā, saskaņošana tika tīši novilcināta, vai arī tās netika saskaņotas vispār. Saeimā pastāvīgi tiek iesniegti likumprojekti, kas krasi pastiprina kriminālo un administratīvo atbildību par attiecīgo likumdošanas normu pārkāpšanu. Šie likumprojekti vienmēr gūst deputātu vairākuma atbalstu. Tiesas, demonstrējot savu atkarību no valdošās elites, parasti atsakās nosodīt atteikumus saskaņot mītiņus, kā arī attaisnot mītiņu dalībniekus, kuri nepamatoti tiek apvainoti likuma pārkāpumos. Šie “mērķa” demokrātijas ierobežojumi var tikt un tiks izmantoti, lai apspiestu jebkuras protesta formas, tai skaitā tās, kas vērstas pret masu izlikšanām un niecīgajām darba algām.

         Taču pagaidām, par specdienestu spiediena objektu ir izvēlēts Krievu skolu aizsardzības štābs, kas tika pasludināts par “nereģistrētu organizāciju”. Par darbību Štābā, šī gada 29. oktobrī ir ierosināta jau ceturtā administratīvā lieta pret PCTVL valdes un Rīgas domes vēlēšanu saraksta locekli Juriju Petropavlovski. Valdošās elites pārstāvji izdara atklātu spiedienu uz Naturalizācijas pārvaldi, kurai saskaņā ar likumu  jāpieņem lēmums par pilsonības piešķiršanu Jurijam Petropavlovskim.

Mēs uzskatām, ka Krievu skolu aizsardzības štāba sapulces ir  regulāras, likuma ietvaros realizētas tikšanās ar vēlētājiem, kas  veltītas izglītības sistēmas krievu valodā saglabāšanas un pilnvērtīgas attīstības jautājumiem. Šo tikšanos laikā izstrādātais kolektīvais viedoklis tiek atspoguļots Štāba interneta mājas lapā ( www. shtab.lv).

            Cieši kontakti ar vēlētājiem, savlaicīgi ņemot vērā viņu izvirzītās prasības, ļauj realizēt realitātei atbilstošu izglītības krievu valodā aizsardzības politiku gan Saeimā, gan ārpus tās sienām. Visas nevardarbīgās pretošanās akcijas, kuras Rīgā organizēja Štābs, notika un arī turpmāk notiks piedaloties kā minimums vienam no trīspadsmit dažāda līmeņa PCTVL deputātiem. Pret septiņiem no mums tika ierosinātas administratīvās lietas, vairākkārt šādas lietas tika ierosinātas pret deputātiem Vladimiru Buzajevu, Tatjanu Ždanoku, Ilgu Ozišu, Aleksandru Giļmanu, Genādiju Kotovu. Deputātu Jakova Plinera un Andra Tolmačova rīcību tiesa atzina par tiesisku, citu deputātu apelācijas atrodas izskatīšanas stadijā.

Likumdevēju mēģinājumi ierobežot sapulču brīvību un specdienestu pasākumi, kas tika vērsti pret Krievu skolu aizsardzības štābu, pēc tam kad spēkā stājās norma 60 % uz 40 % , liecina, ka valdošā elite jūtas nedroša par to vai spēs kontrolēt situāciju. Varas pārstāvji uzskata, ka Latvijas krievvalodīgajai kopienai ir gan pamats, gan spējas atgriezties pie aktīvās pretestības fāzes “Izglītības reformai”. Mēs esam gatavi attaisnot viņu cerības.

Patlaban Štābs veic “reformas” negatīvo seku pastāvīgu monitoringu un izskaidrošanas darbu Eiropas struktūrās. Štāba aktīvisti ir sākuši gatavoties 4. decembrī paredzētajai vecāku un skolnieku Darba apspriedei, Cilvēktiesību Svētkiem un Otrajam krievu skolu aizstāvju kongresam. Štāba apkopotās krievu skolu audzēkņu un vecāku prasības,  kuras varētu tikt realizētas municipālajā līmenī, ir ņemtas par pamatu PCTVL priekšvēlēšanu programmas projektam pašvaldību vēlēšanās un pasludinātas par prioritārām.

 

Krievu skolai būt!                                         Nē reformai !

Komentāri


Осталось символов:  4124124