Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


05.11.2004   Nekompetence vai ļauns nolūks?Vides ministrija ir atcēlusi normatīvus uz 95% gaisu piesārņojošo vielu.

2003. gada 21. oktobrī LR Ministru kabinets pieņēma dokumentu Nr. 588 “Noteikumi par gaisa kvalitāti”, kurā 19 piesārņojošajām vielām ir noteikti normatīvi uz šo vielu maksimālo pieļaujamo daudzumu gaisā. Sākotnēji šķiet, ka tas ir apsveicams solis jo varbūt kaut nedaudz uzlabos tā gaisa kvalitāti, kuru mēs elpojam. Taču šo pašu noteikumu 49. pants atceļ iepriekšējos MK noteikumus(Nr. 286, 02.07.2002.) kas ietvēra sevī aptuveni 400 kaitīgo vielu sarakstu, kuru daudzums atmosfērā tika stingri reglamentēts. Tādā veidā kaitīgo vielu saraksts tika saīsināts par 95%, pateicoties kam Latvijā šīs vielas netiek reglamentētas tā it kā to nemaz nebūtu. Starp šim vielām ir tādi nopietni gaisa piesārņotāji, kā:

- virkne smago metālu, tādu kā hroms, kas ir kancerogēna (vēža rašanos veicinoša) viela, kura izsauc alerģiju, traucē embriona attīstību (formē iedzimtus attīstības traucējumus);

- benzopirēns – kancerogēna viela;

- ksilols – ietekmē elpošanas un asinsrites sistēmu;

- naftalīns – ietekmē nervu sistēmu, urīnceļus un orgānus, kas atbild par pārtikas pārstrādi;

- hlors – ietekmē bronhus un plaušas;

- fenols – ietekmē nervu sistēmu, iedarbojas uz ādu un zemādas šķiedrām.

 

Var nosaukt vēl vairākus simtus vielu ar analoģiskām īpašībām, taču arī iepriekšminētie piemēri dod vispārīgu priekšstatu par jau reāli pastāvošu traģēdiju. Potenciālie upuri – visi Latvijas iedzīvotāji. Varbūt jau šodien kāds elpo gaisu, kurā piesārņojošo vielu ir desmit vai pat simts reižu vairāk par pieļaujamo līmeni. Taču par to neviens nezina, jo normatīvu nav! Kontrolējošās institūcijas varbūt arī vēlas palīdzēt cilvēkiem, apstādinot šādu ražotni, taču nevar to izdarīt jo nepastāv atbilstoši normatīvi.

Lūk, viens no piemēriem. Noslēguma ziņojumā par Ozolsalā plānotās celulozes rūpnīcas izmešiem, vecais normatīvs, kas attiecas uz metilmerkaptānu ir pārsniegts 32 reizes. Jaunajos noteikumos šis organiskais savienojums nav iekļauts. Tajā pat laikā nokļūstot atmosfērā, metilmerkaptāns ne tikai izdala sapuvušu olu smaku, bet arī kaitīgi ietekmē centrālo nervu sistēmu.

2004. gada 8. oktobrī frakcijas PCTVL deputāts Andris Tolmačovs nosūtīja Vides ministram R. Vējonim jautājumu par cēloņiem, kas izraisīja gaisa kvalitātes pārbaudei izmantojamo kaitīgo vielu saraksta saīsinājumu iepriekšminētajos MK noteikumos.2004. gada 1, novembrī tika saņemta Ministra atbilde, kurā viņš paskaidroja, ka “noteikumu Nr. 286 ,,Par gaisa kvalitāti" 9. pielikumā noteiktajām gaisu piesārņojošajām vielām skaitliskās vērtības ir nepamatotas, to ietekme uz cilvēka veselību nav pietiekoši izpētīta un saprātīgu finansu resursu ietvaros nav iespējams veikt visu šo gaisu piesārņojošo vielu monitoringu, kontroli un novērtējumu.

Minētā iemesla dēļ Ministru kabineta noteikumu Nr. 286 ,,Par gaisa kvalitāti" 9. pielikumā noteiktās skaitliskās vērtības gaisu piesārņojošām vielām principā nevar uzskatīt par normatīviem un šā iemesla dēļ tās tika izslēgtas.”

       Kas attiecas uz MK Noteikumiem Nr. 588, tad PCTVL frakcija plāno iesniegt prasību par gaisa kvalitātes normatīvu izvedi uz zinātniskā pamata, piemēram, saskaņā ar jau pastāvošām Eiropas Savienības normām.  

   

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124