Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


11.10.2004   LR 8. Saeimas vēlēšanas 2002. g.

2002. gadā, gatavojoties LR 8. Saeimas vēlēšanām trīs partijas, kuras tolaik ietilpa politiskās apvienības “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” sastāvā, pieņēma kopēju PCTVL programmu. Šī programma paredzēja, ka būdama pārstāvēta Saeimā apvienība rūpēsies par tautas labklājību, atbalstīs sociāli neaizsargātos iedzīvotāju slāņus, kā arī aizstāvēs Latvijas krievvalodīgās kopienas intereses, pirmām kārtām krievvalodīgo iedzīvotāju tiesības iegūt izglītību dzimtajā valodā.

 

PCTVL kopējā vēlēšanu sarakstā pēc paritātes principa tika iekļauti Tautas Saskaņas partijas, Līdztiesības un Latvijas Sociālistiskās partijas kandidāti. TSP noslēdza atsevišķu līgumu ar Daugavpils Pilsētas partiju un tās pārstāvis Aleksejs Vidavskis tika iekļauts sarakstā TSP kvotas ietvaros. Par deputātu kandidātiem kļuva arī dažu pazīstamu sabiedrisko organizāciju vadītāji – Latvijas Cilvēktiesību komitejas, Latvijas Krievu kopienas, Krievu biedrības Latvijā, LKSAA (LAŠOR).

 

Vēlēšanās par apvienību PCTVL nobalsoja 19 procentu pilsoņu. Pateicoties jaunam balsu sadalījumam ( jo daudz balsu tika nodots par sīkām partijām, kurām neizdevās pārvarēt 5 procentu barjeru) PCTVL saņēma ceturto daļu deputātu mandātu – tikai par vienu mandātu mazāk, nekā partija “Jaunais Laiks”, kuras līderim prezidente uzticēja sastādīt valdību.

 

Rīgā par Politisko partiju apvienību PCTVL nobalsoja vairāk nekā 30 procenti vēlētāju. Latgales vēlēšanu apgabalā PCTVL pēc vēlēšanu rezultātiem arī ieņēma pirmo vietu.

 

Nevienai partijai nebija pa spēkam konkurēt ar PCTVL cīņā par krievvalodīgo vēlētāju balsīm. Krievu partija vēlēšanās nesaņēma pat pusi no procenta balsu, bet partija “Latgales gaisma” ieguva tikai trešo daļu no balsīm, kuras bija nepieciešamas , lai pārvarētu 5 procentu barjeru.     

 

Pieauga arī to latviešu skaits, kuri balsoja par PCTVL. Saskaņā ar aptaujas datiem, kura tika veikta vēlētājiem izejot no vēlēšanu iecirkņiem, 18 procentiem vēlētāju, kas balsoja par PCTVL, dzimtā bija latviešu valoda.

 

Saeimas vēlēšanu rezultāti pastiprināja nacionālo etnokrātu bailes zaudēt valsts varu, radīja viņu aprindās pamatotas bažas, ka kroplā etniskās demokrātijas sistēma tiks demontēta. Tādēļ tika veikts mēģinājums sašķelt apvienību PCTVL, lai vājinātu tās spēkus. Šis mēģinājums vainagojās ar PCTVL ienaidnieku īslaicīgiem panākumiem.

 

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124