Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


30.09.2004   PCTVL deputāta V.Buzajeva runa 2004. gada 30.septembra plenārsēdē

Cienījamā priekšsēdētājas kundze! Cienījamie kolēģi!

 

            Es esmu pateicīgs Mārim Grīnblata k-gam un pārējiem deviņiem, kuri ir parakstījuši pieprasījumu par Izglītības likuma normu izpildi, par iespēju paust savu viedokli šajos jautājumos. Ja es nekļūdos, tad grūtajos okupācijas laikos Grīnblata kungs ieguva samērā labu izglītību, tai skaitā arī marksistiski ļeņiniskās filozofijas jomā, un pat paguva daļu no savām zināšanām nodot studentiem. Diemžēl vēlāk viņš ilgu laiku atradās savas partijas rindās un tāpēc daudzas agrāk gūtās iemaņas viņam ir zudušas. Bet lozungs – Kas nav kopā ar mums, tas ir pret mums! - ir uz mūžu ierakstīts viņa apziņā milzu burtiem uz sarkanā audekla.

            Ar gandarījumu man gribētos atzīmēt arī to, ka Maskavas algoto aģentu, kuri it kā nīst latviešu valodu un it kā kūda šo valodu nemācīt, rindas ir papildinājušās pēc pieprasījuma autoru domām ar cienījamiem cilvēkiem. Šim visuresošo aģentu leģionam ir pieskaitīts ne tikai izglītības ministrs Radzēviča kungs, bet arī pats Ministru Prezidents!

                 Humanitārās palīdzības ietvaros mūsu intelektuāli neapdāvinātajai un ar spīdošu fantāziju neapveltītai  nacionālistiskajai opozīcijai, es paziņošu papildus ziņas, kas kompromitē mūsu Premjeru.

            9. augustā Izglītības un zinātnes ministrijas Nacionālo minoritāšu lietu padome pieņēma lēmumu izstrādāt likumprojektu par nacionālo minoritāšu skolu statusu. Priekšlikumu izteica Padomes priekšsēdētāja Kravčenko kundze, kura kā zināms ir pārlieku lojāla valstij un pērkama persona, kura principiāli nav spējīga  pieņemt patstāvīgus lēmumus. Jau pēc trim dienām, 12. augustā Ministru Prezidents parakstīja Rīkojumu par attiecīgās darba grupas izveidošanu. Vēl vairāk, viņš pieprasīja, lai darba grupa jau 25. augustā noliktu viņam uz galda gatavu likumprojektu. Es biju turējis savās rokās šo rīkojumu. Rīkojums bija  vīzēts ar vienu vienīgu parakstu, toties ar kādu! Domājiet, ka tas ir izglītības ministra paraksts? Nekā nebija! Tur stāv Ministru Prezidenta padomnieka  Nacionālās drošības jautājumos Panteļejeva kunga paraksts! 

                  Acīmredzami, mēs esam vienīgā valsts pasaulē, kurā par profilējošo ministriju Izglītības reformas jomā ir kļuvusi nevis Izglītības un zinātnes , bet gan Iekšlietu ministrija. Bet par galveno valsts institūciju, kas seko krievu skolotāju panākumiem fizikas un dabaszinātnes pasniegšanā krievu bērniem sliktā latviešu valodā, pie mums ir kļuvusi, kā Jūs  jau esat nopratuši, Drošības policija.  

                 Specdienestu viltīgos nodomus var viegli aprēķināt. Ceturtdien, 25. augustā likumprojekts tiek nolikts uz Ministru Prezidenta galda. 26. augustā notiek Ministru kabineta ārkārtas sēde, un likumprojekts tiek akceptēts Noteikumu veidā, kuri stājas spēkā pieņemšanas brīdī. 

            Saeima uzsāk darbu tikai pirmdien, 30. augustā, apstākļos, kad jau ir noticis valsts apvērsums. Bet 1. septembrī piekrāptie krievu bērniņi iet uz skolu un ar dziļu vilšanos uzzina, ka matemātiku viņiem pasniegs nevis sirdij mīļajā latviešu valodā, bet gan, kā to darīja ļaunā totalitārā režīma  laikos – krievu valodā.

                Neapšaubāmi, ka viltīgie plāni tika pastāvīgi koriģēti. Termiņi tika koriģēti, ņemot vērā Satversmes Aizsardzības Birojā ienākošo operatīvo ziņu analīzi.

            Kolēģi!

            Daži no Jums, kas strādā Cilvēktiesību Komisijā, paši savām acīm varēja pārliecināties, kā tiek ievāktas šādas ziņas. Sarunu noklausīšanās ierīci, kas tika ievietota Krievu skolu aizsardzības štāba pulcēšanās vietā, mēs atradām tikai 2. septembrī. Starp citu, Augstākās Tiesas priekšsēdētājs savā atbildē PCTVL frakcijas pieprasījumam faktiski apstiprināja to, ka noklausīšanās ierīce tika ievietota, paziņodams, ka nevar sniegt mums informāciju, kas attiecas uz valsts noslēpumu.

                 Saņemot pārliecinošas ziņas, ka štābistu rīcībā nav nedz tanku, nedz spridzekļu, Ministru Prezidents mainīja taktiku. Tikai 31. augustā Ministru Prezidents paziņoja visai valstij pa radio, ka likumprojekts jau ir gatavs. Bet jau 3. septembrī sīkie ierēdņi sāka apgalvot, ka Ministru Prezidenta teikto ir pārpratuši, ka likumprojekts vispār neeksistē. Bet septembra vidū darba grupa sāka debatēt par šāda likumprojekta izstrādes lietderību vispār.     

                  Cienījamā priekšsēdētājas kundze!

                 Atcerēdamies Jūsu reakciju uz manu maija uzstāšanos sakarā ar deputātu pieprasījumu,  man gribētos pārliecināt Jūs, ka es nenovirzos no apspriežamās tematikas. Jo valstī ir izveidojusies dīvaina situācija, kad juridiski Izglītības reforma ir pilnīgi stājusies spēkā, bet tās reālās ieviešanas dzīvē pēdas pagaidām ir grūti saskatīt. Varbūt tieši šādas arī ir manā runā augstākminētā un manis raksturotā plāna sekas, kurš tika izstrādāts specdienestiem piedaloties. Par attaisnojumu Emša kungam varētu teikt tikai to, ka daudzu Rīgas skolu audzēkņi mums sūdzas, ka ir spiesti  pilnībā lietot mācību grāmatu komplektu latviešu valodā, izņemot vienīgi, krievu valodu un literatūru.         

                  Attiecībā uz mācību grāmatām krievu skolās tiek realizēts tas Izglītības reformas variants, kuru vēl janvāri piedāvāja apspriežamā pieprasījuma autori  grozījumu Izglītības likumam otrajam lasījumam. Droši vien Jūs atceraties, ka tieši Jūsu aktivitātes likumdošanas jomā izsauca ziemas masu jauniešu demonstrācijas un krievvalodīgās kopienas straujo konsolidāciju.

 

             Bilancei, aizstāvot Ministru Prezidenta godu, es nosaukšu vēl vienas augsta ranga amatpersonas vārdu, kura ir modro kolēģu deputātu atklātās sabotāžas līdzdalībniece. Šīs dāmas portretu Krievu skolu aizsardzības štāba aktīvisti ir pavairojuši tūkstošos eksemplāru un izlīmē visu krievu skolu telpu iekšienē. Zem šī portreta stāv citāts no viņas intervijas  krievu avīzei “Vestji Segodņa” 31. augustā :

             “Izmantojot gadījumu, man  gribētos vēlreiz griezties pie vecākiem, kuri varbūt ir nobažījušies, ka viņu bērns tiks sodīts ar sliktu atzīmi, ja mācībstundas laikā nesapratīs kaut kādas frāzes vai teikumus latviešu valodā. Ministrija ir sagatavojusi speciālu direktīvu, kurā ir teikts : nekādu sodu nedrīkstētu būt! Dabīgi, ja bērns kaut ko nesapratīs latviski, tad skolotājs noteikti pārtulkos dzimtajā valodā viņam nesaprotamos vārdus, un pēc tam viņš to atkārtos jau valsts valodā. Jo reformas uzdevums ir palielināt vecāko klašu skolnieku vārdu krājumu latviešu valodā, radīt  papildus iespējas pavingrināties praktiskajā latviešu valodā. Turklāt ne tikai gramatikas, bet arī speciālo terminu līmenī. Tas tikai palīdzēs skolniekam viņa turpmākajās mācībās, karjerā. Saprotiet taču, cienījamie vecāki, tā nebūs, ka bērns ieies klasē - un turpmāk ar viņu skolotājs dzimtajā valodā vairs nerunās. Nē un vēl reiz nē!”

             Diemžēl, skolu direktori izdeva  slepenu rīkojumu noplēst un iznīcināt visas šīs lapeles. Kaut gan uz tām ir attēlota Valsts Prezidente Vaira Vīķe – Freiberga, un tikko no tribīnes es izrunāju viņas teiktos vārdus - šie vārdi ir autentiski, kaut gan publicēti krievu valodā – un tātad  tas ir dubulttulkojums.

                Tādejādi no pirmā acu uzmetiena nevainīgā pieprasījuma autori patiesībā ir pacēluši roku pret valsts Drošības institūcijām, cerēdami uz  tīrīšanām, kā arī uz valsts  augstāko amatpersonu  aizvietošanu. Varbūt, dotajā gadījumā patiesība ir TB/LNNK un “Jaunā Laika” frakciju pusē. Jo viņi vismaz runā to, ko domā. Bet Prezidente un Premjers ar saviem liekulīgajiem vārdiem tikai cenšas aizsegt to faktu, ka Latvijā ir notikusi publiska masveida nepilngadīgo personu, kuras pieder valsts  krievvalodīgajai kopienai, izvarošana.

            Jo pirmā septembra priekšvakarā vecāko klašu skolnieku vidū veikto reprezentatīvo aptauju rezultāti liecina par to , ka tā saucamo Izglītības reformu, kuras būtība ir viena – vardarbīgi samazināt iespējas iegūt izglītību dzimtajā valodā – atbalsta tikai no 5 līdz 15 % reformai pakļauto. Pēc tam, kad gandrīz katrs vecāko klašu skolnieks no Rīgas, Daugavpils un Ventspils krievu skolām ir kaut vai vienu reizi piedalījies nesankcionētā protesta akcijā, nekāda šāda tipa pseidoreforma nav realizējama principā. Lai arī kādus pieprasījumus Jūs, kolēģi, rakstītu un uz kādām podziņām Jūs spiestu!

 

Pateicos par uzmanību.

Komentāri


Осталось символов:  4124124