Galvenā lapa - Arhīvs - 2004


20.09.2004   Par tiesībām balsot!

PCTVL frakcijas deputāta J.Plinera runa 16.septembra Saeimas sēdē

2005.gada martā Latvijā notiks kārtējās pašvaldību vēlēšanas. Jau sen vairs nav noslēpums, ka Latvijas valdošā elite bez iejaukšanās no ārpuses nav spējīga ieklausīties starptautiskajās rekomendācijās un piešķirt šajās vēlēšanās tiesības balsot nepilsoņiem un personām ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju. Šādas personas pašreiz sastāda gandrīz 54% no visiem Latvijā dzīvojošajiem nacionālo minoritāšu pārstāvjiem un 22% no visiem valsts iedzīvotājiem.

 

Valdības iesniegtie grozījumi neparedz Latvijas nepilsoņu piedalīšanos pašvaldību vēlēšanās, neskatoties uz to, ka lielākajai daļai nepilsoņu uzturēšanās laiks Latvijā pārsniedz 30 gadus, daudzi šeit ir dzimuši un dzīvo jau vairākās paaudzēs. Kad Saeimā otrajā lasījumā notika Satversmes grozījumu izskatīšana, kolēģi noraidīja priekšlikumus par nepilsoņu tiesības balsot, kurus izvirzīja tie 20 deputāti, kas Saeimā tika ievēlēti pēc vienotā PCTVL saraksta.

 

Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kurā vairāk nekā pusei pie mazākumtautībām piederošajām personām ir pilnīgi liegtas tiesības balsot, savukārt ārvalstnieki, kuri ir nesen nonākuši Latvijā, saņems priekšrocības salīdzinājumā ar tiem cilvēkiem, kuri ir šeit dzimuši vai nodzīvojuši gandrīz visu mūžu. Mēs uzskatām, ka Saeimas deputātu vairākuma atbalstītā Eiropas Savienības direktīvas par tiesībām balsot vietējās vēlēšanās interpretācija ir atklāta ņirgāšanās par šīs direktīvas garu un Eiropas Savienības pamatprincipiem.

 

PCTVL frakcija uzskata, ka ir nepieciešams piešķirt nepilsoņiem un personām ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju tiesības balsot pašvaldību vēlēšanās. Kamēr valdības partijas nav gatavas šim solim, tikmēr mēs balsosim pret šādiem un līdzīgiem likumprojektiem.

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124