Galvenā lapa - Arhīvs - 2002


07.03.2002   Satversmes grozijumi neatbilst mūsdienu Eiropas standartiem

Politisko organizāciju apvienības

“Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”

frakcijas paziņojums

2002. gada 7. marts

 

 Satversmes grozijumi neatbilstmūsdienu Eiropas standartiem

 

 

            Starptautisko organizāciju rekomendācijas sakārtot mūsu Vēlēšanu likumu atbilstoši mūsdienīgām cilvēka tiesību normām, atceļot nedemokrātiskos valodas prasmes ierobežojumus, izraisīja atklātu valdošo partiju sabotāžu. Labēji nacionālās partijas mainīja prezidentes iesāktās diskusijas tēmu un sāka kampaņu par valsts valodas prasību paaugstināšanu valstī kopumā.  Visi šie priekšlikumi neaizsargā valsts valodu, bet vienlaicīgi ir vērsti uz citu valodu lietošanas ierobežojumiem Latvijā. Valdošo partiju koalīcijas iesniegtais Latvijas Republikas Satversmes grozījumu projekts  liedz valodas politikas sakārtošanu  saskaņā ar mūsdienu Eiropas standartiem.

Tā vietā, lai Satversmē iestrādātu normas, kas nodrošinātu Eiropas Savienības pilsoņiem, kā arī Latvijas nepilsoņiem tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās, valdošā koalīcija piedāvā tieši pretējo. Koalīcija uzsver, ka vienīgi pilsoņiem ir piešķirtas tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās. Grozījumi Satversmes 104. pantā  apgrūtinās Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību ratificēšanu, ko Eiropas Padome rekomendē kā prioritāti.  Šādi lēmumi būtiski aizkavē Latvijas daudzu gadu centienus iekļauties Eiropas Savienībā.

 

            PCTVL frakcija paziņo:

 

1.       Satversmes grozījumu projekts ir atklāts izaicinājums idejai par Latvijas valodas politikas sakārtošanu saskaņā ar mūsdienu Eiropas standartiem. Tas draud izolēt Latviju no Eiropas Savienības dalībvalstīm un citām kandidātvalstīm.

2.       Projekts pretnostata Latviju ne tikai Rietumeiropai, bet arī tuvākajiem kaimiņiem – Igaunijai un Lietuvai, kas jau veikušas demokrātiskas izmaiņas savos vēlēšanu likumos.

3.       Projekts būtiski samazina Satversmē noteikto cilvēktiesību aizsardzības līmeni, kas ir unikāls gadījums mūsdienu Eiropā.

4.       Satversmes izmantošana šauri politiskiem  īslaicīgiem mērķiem ir valdošo partiju atklāts cinisms, ko radījusi straujā vēlētāju zaudēšana pirms 8. Saeimas vēlēšanām. Satversme nedrīkst būt līdzeklis partiju reitingu paaugstināšanai.

 

 

 

 

 

Komentāri


Осталось символов:  4124124